GieKSa – GKS Tychy 0:1 (0:1)

Niestety, powtórki z meczów z Górnikiem Łęczna i Bruk-Betem Nieciecza nie było. W trzecim spotkaniu pod wodzą Łukasza Włodarka piłkarze GKS Jastrzębie przegrali z GKS Tychy 0:1 (0:1), a jedyną bramkę w tym derbowym pojedynku zdobył… rodowity jastrzębianin i były kapitan naszej drużyny Kamil Szymura. O ile pierwszą odsłonę należy spisać na straty, o tyle w drugiej gospodarze zagrali o niebo lepiej, jednak do wyrównania zabrakło nieco szczęścia.

Wprawdzie początek derbów należał do GieKSy, jednak po kwadransie gry inicjatywę przejęli goście. W 16. minucie o włos od otwarcia wyniku był Bartosz Biel, jednak uderzył ponad poprzeczką. W 31. minucie tyszanie mocno zamieszali w naszej jedenastce, ale “piłkarski bilard” zakończył się skutecznym wybiciem piłki przez naszą obronę. Niebawem Mariusza Pawełka strzałem piętką próbował pokonać Łukasz Grzeszczyk, jednak i tu jastrzębski golkiper zdążył z interwencją. W końcu nadeszła pechowa 41. minuta, w której po dośrodkowaniu Grzeszczyka z rzutu rożnego do piłki dopadł Kamil Szymura i lekkim, a zarazem celnym strzałem głową umieścił piłkę w siatce. Ostatecznie pierwsza odsłona zakończyła się zasłużonym prowadzeniem GKS Tychy, natomiast my mieliśmy ogromne powody do pesymizmu.

Jak już wiemy, wynik do ostatniego gwizdka arbitra nie uległ zmianie, jednak nasza gra po przerwie w porównaniu do występu przed nią była niczym “niebo a ziemia”. Już w 52. minucie Aleksander Komor mógł doprowadzić do remisu, jednak uderzył ponad poprzeczką. Trzy minuty później “piłkę meczową” do wyrównania wypracował sobie Farid Ali, po czym kapitalnie uderzył po długim rogu, ale tu fantastyczną interwencją popisał się Adrian Odyjewski. W 64. minucie powróciliśmy z przysłowiowej “dalekiej podróży”, gdy po rzucie wolnym wspomniany już Grzeszczyk ostemplował słupek jastrzębskiej bramki.

W odpowiedzi między 70. a 73. minutą jastrzębianie wypracowali trzy dogodne okazje do otwarcia wyniku po swojej stronie. Najpierw jednak Ali uderzył w środek bramki, a następnie strzał Kamila Jadacha przy słupku świetnie wybronił Odyjewski. Ostatnią z tych szans była bomba Marka Mroza z 30 metrów, która – gdyby znalazła drogę do siatki zamiast minimalnie minąć bramkę – zasłużyłaby bez wątpienia na miano gola roku. Na początku ostatniego kwadransa obie ekipy wymieniły jeszcze po jednym ciosie (sam na sam Szymona Lewickiego oraz centymetry od przecięcia centry przez Daniela Szczepana do “pustaka”), po czym goście postanowili założyć podwójne zasieki na swojej części boiska i… to by było na tyle. Jastrzębianie nie byli w stanie ich sforsować, a z kolei zadowoleni z prowadzenia rywale ograniczyli się do skutecznej defensywy. To przyniosło im trzy punkty i awans na pozycję wicelidera Fortuna I Ligi.

Porażka z GKS Tychy oznacza, że GKS Jastrzębie pozostanie przedostatnią drużyną w tabeli z przewagą czterech punktów nad outsiderem z Bełchatowa. Teraz przed naszym zespołem domowe starcie z Odrą Opole. Dotychczas pojedynki z opolanami każdorazowo stanowiły dla ekipy z Harcerskiej okazję do przełamania impasu. Czy również w najbliższą niedzielę będzie podobnie? Oby…

29 kwietnia 2021, Jastrzębie-Zdrój, 17:40
GKS Jastrzębie – GKS Tychy 0:1 (0:1)
0:1 Kamil Szymura ’41

GKS Jastrzębie: Pawełek – Kulawiak, Komor, Szcześniak, Witkowski (83. Rumin) – Ali, Bielak, Jadach (83. Niewiadomski), Mróz, Zejdler (46. Feruga) – Szczepan.