Stomil Olsztyn – GKS Jastrzębie 0:3 (0:1)

Na taki mecz czekaliśmy od początku rundy wiosennej. Piłkarze GKS Jastrzębie w przekonującym stylu pokonali dzisiaj w Olsztynie miejscowy Stomil 3:0, czym dali jasny sygnał, że walka o utrzymanie w lidze wciąż jest otwarta. Pierwsze bramki w zielono-czarno-żółtych barwach zaliczyli dzisiaj Marek Fabry, który skutecznie egzekwował dwie przyznane GieKSie jedenastki oraz coraz śmielej poczynający sobie w naszym składzie Wojciech Łaski.

Początek spotkania wskazywał, że to jastrzębianie dzisiaj będą drużyną dyktującą warunki gry. Niestety, przed upływem dziesiątej minuty gospodarze opanowali środek pola i zaczęli tworzyć groźne sytuacje. Pierwszy strzał w kierunku naszej bramki oddał w 11. minucie Jonatan Straus. Mocno uderzoną piłkę ofiarnie na rzut rożny wybił Oliver Podhorin. Cztery minuty później, fantastyczną interwencją na linii bramkowej popisał się Bartosz Neugebauer, intuicyjnie broniąc strzał Kevina Lafrance. Chwilę później Łukasz Moneta próbował wślizgiem zamknąć dośrodkowanie z prawej strony. Ofensywa Stomilu trwała nadal. W kolejnej akcji z narożnika pola karnego pocelował Jakub Kisiel, ale ponownie na posterunku znalazł się Neugebauer. W 29. minucie na strzał z półobrotu zdecydował się Patryk Mikita. Zblokowana przez Mateusza Słodowego piłka minęła w niewielkiej odległości słupek naszej bramki. Następstwem tej sytuacji był rzut rożny dla Stomilu, po którym z szybkim atakiem na bramkę gospodarzy ruszyli jastrzębianie. W środku pola piłkę otrzymał Michał Kuczałek. Pomocnik GieKSy zagrał w pole karne do Marka Fabrego, który idealnie obsłużył wychodzącego na czystą pozycję Farida Alego. Ten w chwili składania się do uderzenia został nieprzepisowo powstrzymany przez Macieja Dampca, jednak sędzia główny nie zareagował. Na szczęście po chwili otrzymał sygnał od sędziów VAR, że w polu karnym doszło do faulu. Po osobistej analizie arbiter zmienił swą decyzję i wskazał na jedenasty metr. Pewnym egzekutorem rzutu karnego okazał się Marek Fabry. Po stracie gola gracze Stomilu ponownie przejęli inicjatywę, jednak nie byli w stanie stworzyć klarownych sytuacji pod naszą bramką. Natomiast w 44. minucie znowu zrobiło się gorąco pod bramką gospodarzy. Najpierw solowym rajdem w pole karne wdarł się Dariusz Kamiński, jednak nie zdołał oddać strzału a chwilę później, nad poprzeczką uderzał Szymon Zalewski. W ostatniej minucie regulaminowego czasu pierwszej połowy oko w oko z bramkarzem stanął Marek Fabry, jednak tym razem z konfrontacji zwycięsko wyszedł golkiper Stomilu. W doliczonym czasie gry stuprocentową okazję zmarnował Władysław Ochronczuk, który stojąc metr przed pustą bramką przejął strzał Dariusza Kamińskiego, ale nie trafił w światło bramki.

Druga część spotkania rozpoczęła się od ciekawych akcji GieKSy. W 49 minucie wbiegającego w pole karne Dariusza Kamińskiego wybił z rytmu bramkarz Stomilu. Sędzia po chwili zastanowienia nakazał dalszą grę. W kolejnej akcji szarżę Władysława Ochronczuka nieprzepisowo powstrzymał w polu karnym Wojciech Reiman. Podobnie jak w pierwszej części meczu, po długiej analizie, arbiter uznał, że jastrzębianom należy się jedenastka. Stalowymi nerwami po raz drugi zaimponował Marek Fabry, wyprowadzając GieKSę na dwubramkową przewagę. Od tego momentu widać było coraz większą pewność w grze podopiecznych Grzegorza Kurdziela. Zwieńczeniem rosnącej przewagi jastrzębian była szybka kontra zakończona zdobyciem trzeciej bramki. Asystę w tej akcji zaliczył Marek Fabry, a gola zdobył Wojciech Łaski, który po meczu w Rzeszowie wdarł się do podstawowego składu GieKSy i jest solidnym wzmocnieniem drugiej linii. Prowadząc trzema bramkami nasi zawodnicy kontrolowali przebieg meczu i nie pozwolili olsztynianom na choćby honorowe trafienie.

Po tym jakże ważnym zwycięstwie strata GKS Jastrzębie do bezpiecznej lokaty zmalała do pięciu punktów. Przed nami dalszy ciąg wyjazdowych wojaży. W niedzielę odwiedzimy Bielsko-Białą, następnie kolejny mecz o sześć punktów w Sosnowcu a potem spotkanie w Nowym Sączu. Liczymy, że z tych spotkań nasi gracze będą wracali w podobnych nastrojach jak po dzisiejszym meczu.

16 marca 2022, Olsztyn, 18:00
0:1 Marek Fabry ’35 (karny)
0:2 Marek Fabry ’56 (karny)
0:3 Wojciech Łaski ’65

Stomil Olsztyn: 25. Kacper Tobiasz – 10. Karol Żwir, 41. Kevin Lafrance, 28. Maciej Dampc (46, 33. Jakub Tecław), 6. Jonatan Straus – 44. Krzysztof Toporkiewicz (46, 70. Merveille Fundambu), 4. Wojciech Reiman (70, 88. Filip Wójcik), 7. Tomasz Tymosiak, 63. Jakub Kisiel (59, 11. Hubert Sobol), 13. Łukasz Moneta (81, 14. Filip Szabaciuk) – 77. Patryk Mikita.

GKS Jastrzębie: 31. Bartosz Neugebauer – 4. Szymon Zalewski (83, 19. Łukasz Gajda), 20. Oliver Podhorin (23, 3. Mateusz Słodowy), 2. Mateusz Bondarenko, 30. Łukasz Zejdler – 14. Dariusz Kamiński (83, 77. Remigiusz Borkała), 13. Michał Kuczałek, 5. Władysław Ochronczuk, 10. Farid Ali, 7. Wojciech Łaski – 11. Marek Fábry (90, 21. Daniel Stanclik).

sędzia: Dominik Sulikowski (Gdańsk)
żółte kartki: Krzysztof Toporkiewicz, Maciej Dampc, Merveille Fundambu, Tomasz Tymosiak.