Prezes o sytuacji w klubie
Dodane przez irish dnia Maja 23 2010 14:00:21
Po konferencji prasowej z udziałem trenerów głos zabrał prezes Jerzy Woźniak: "Na początku chcę podziękować piłkarzom i trenerowi za to wszystko, co udało się osiągnąć. Przykra jest niemoc w tym mieście. Ja jestem z Wrocławia, a trener Borecki z Bielska i my ratujemy piłkę w Jastrzębiu. Władze miasta tłumaczą się procedurami. A ci chłopcy nie dostali ze swojego miasta złotówki. Ja ten klub sam utrzymuję od stycznia. Ale tak się nie da. Miejscowa władza jest tak skonstruowana, ze firmy związanane są albo z miastem, albo ze spółką. I są na nie. Ten klub nadal ma szansę się utrzymać, a ja ciągle słyszę "zobaczymy, co da się zrobić". Kiedy? W grudniu? W B klasie?"

Rozszerzona zawartość newsa
Po konferencji prasowej z udziałem trenerów głos zabrał prezes Jerzy Woźniak: "Na początku chcę podziękować piłkarzom i trenerowi za to wszystko, co udało się osiągnąć. Przykra jest niemoc w tym mieście. Ja jestem z Wrocławia, a trener Borecki z Bielska i my ratujemy piłkę w Jastrzębiu. Władze miasta tłumaczą się procedurami. A ci chłopcy nie dostali ze swojego miasta złotówki. Ja ten klub sam utrzymuję od stycznia. Ale tak się nie da. Miejscowa władza jest tak skonstruowana, ze firmy związanane są albo z miastem, albo ze spółką. I są na nie. Ten klub nadal ma szansę się utrzymać, a ja ciągle słyszę "zobaczymy, co da się zrobić". Kiedy? W grudniu? W B klasie?


Wystarczyło, aby prezydent zagwarantował, że miasto trzyma pomoc dla klubu. To przygotowano pismo, że "miasto da na piłkę nożną w mieście". I pani naczelnik Urzędu Skarbowego powiedziała, że drugi raz głowy pod topór nie położy i nie rozłoży długu na raty. A jak nie ma dokumentu o niezaleganiu, to miasto mówi, że nie może pomóc. Ciekawe, czy gdyby Urząd Miasta nie płacił pracownikom, a kazał im za swoje pieniądze jeździć na delegacje do Olsztyna, to czy ktoś jechałby za swoje. W innych miasta jakoś potrafią. A tu nie ma żadnego dialogu. Idźcie do urzędników i spytajcie ich. Niech powiedzą, że chcą skasować piłkę. Ja to wszystko jak mantrę powtarzam. Na jesień można było dać pieniądze. Wiedziałem, że tu są długi, ale sądziłem, że ktoś będzie chciał pomóc. We dwóch z trenerem mamy to ciągnąć? Za chwilę jedziemy do Niecieczy. Potem są kolejne wyjazdy. Idźcie do szatni i zobaczcie, jak te chłopaki wyglądają. Dają z siebie maksimum. Dla nich to gra o życie. Ten klub nie urodził się wczoraj, tylko stoi za nim 50 lat tradycji. Spółka i miasto nie mają moralnego prawa, aby taki klub kasować. Klub budowany od pokoleń. Wszędzie odbijamy się jak od ściany. Może trzeba przygotować referendum za odwołaniem tych władz miasta? Niech powiedzą, że nie chcą piłki i sprawa załatwiona. Prezydent mówi, że chce pomóc, a pieniądze czekają. Jeszcze raz pytam, gdzie był prezydent w tamtym roku? Wyrzucili nas z 1 ligi i żadnych konsekwencji, pieniądze dalej szły do klubu. A jest kupa długów. Musiałem wszystko negocjować. Zabrałem drużynę do Turcji, to wrzucono mi kolejne 350 tys. zł kolejnych długów. Kiedy prezydent chce pomóc? Jak klub będzie miał 10 mln dolarów na koncie? Wtedy to ja nie będę niczego potrzebował. Jestem z zewnątrz, czterech moich piłkarzy tu gra. Utrzymuję ich, opłacam mieszkania.

Nie ukrywam, że rozmawiałem z posłem Krzysztofem Gadowskim. Może radni PO przełamią ten impas. Ten klub to element kultury, tu są kibice. Słyszeliście wspaniały doping w czasie meczu. Nie można tak po prostu zgasić światła i wyjść. Ja tu straciłem zdrowie i skończyłem karierę dwadzieścia lat temu. Ten stadion zbudowano na fali naszych sukcesów i zrobiła to ekipa komunistyczna. I co? Dwadzieścia lat i nic się nie zmieniło. A Kościelna zaorana. Był typowo piłkarski obiekt, a jest nic. Orliki buduje rząd. Ja pytam, co miasto zrobiło dla piłki w Jastrzębiu. Tu ciągle rządzi ta sama ekipa. Jeśli ludzie nie mają odwagi, to ja zadam te pytania. Niech powiedzą, że stawiają na młodzież i kończymy z piłką seniorską. Ale to trzeba powiedzieć, a nie naciągąć ludzi. Trener pracuje tu za darmo. Będę namawiał go do pozostania w klubie. To moralny obowiązek wobec tych chłopaków. Możemy wyjechać i wszystko zostawić. Ja do Wrocławia, trener do Bielska. Ale będę przekonywał, abyśmy nadal walczyli. Tylko jak zmobilizować drużynę w takiej sytuacji?

W poniedziałek w Urzędzie Miasta będzie spotkanie na temat organizacji imprez masowych. Wyszły nieporozumienia w związku z moją rezygnacją z firmy ochroniarskiej na rzecz innej, tańszej. Ja rozmawiałem z prawnikami i wiem, że prawa nie złamałem. I chwała chłopakom, że ten mecz wygrali. W czwartek o 10 jest kolejna sesja w Urzędzie. Radni PO mają jakiś pomysł. Może trzeba z tą opcją rozmawiać, bo ta co rządzi potrafi tylko mówić. Są zainteresowani pomocą, a pieniądze leżą od stycznia. Ale to jak kiełbasa za szybą. Co chwilę pojawiają się kolejne problemy. Może prezydent nie chce pomóc, może chce, żeby to w Bziu była poważna piłka? Ale są jeszcze radni wybrani przez społeczeństwo. Niech prezydent zrobi dla klubu przynajmniej tyle, co ja. Niech nie mówi, że zrobi, tylko niech zrobi. A tu nie ma dialogu. W czwartek na pewno będę na sesji i zapraszam na nią wszystkich kibiców. W poniedziałek raczej nie pozwolą mi obowiązki, bo tu przed każdym meczem jest wojna o przetrwanie. Tak można się bawić w okręgówce, nie obrażając okręgówki. To nie jest Bzie ani Kozia Wólka, tylko Jastrzębie. To jest wstyd na całą Polskę. W Pawłowicach czy Skoczowie można. Tu nic się nie da. Nie da rady."