Noworoczny wywiad z trenerem GKS-u Piotrem Rzepką
Dodane przez Black Hawk dnia Grudnia 29 2007 21:05:03

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z najnowszym wywiadem udzielonym przez trenera GKS Jastrzębie Piotra Rzepkę, w którym podsumowuje on mijający właśnie rok oraz opowiada o planach i marzeniach na rok 2008!


Rozszerzona zawartość newsa

Alex: Mijający rok był bardzo udany dla GKS Jastrzębie, najlepszym od prawie 20 lat. Najpierw w czerwcu upragniony awans do II ligi, a następnie b. dobre występy już na tym poziomie rozgrywkowym
Jak to wszystko wyglądało oczami trenera Piotra Rzepki?


Piotr Rzepka: Rzeczywiście trudno jest nie cieszyć się wydarzeniami mijającego 2007 roku. Musiało być nieźle skoro tak często byliśmy chwaleni przez naszych rywali lub ludzi nie związanych z nami emocjonalnie. Zrobiliśmy wszyscy ogromny postęp w sferze piłkarskiej ale także mentalnej na co zawsze zwracam szczególną uwagę. Skończył się pewien etap zaczynamy następny,który jest teraz dla nas najważniejszy. Musimy optymalnie przepracować zimę, a jak to jest ważne dla całego 2008 roku nie trzeba wyjaśniać.

A: Która część roku była łatwiejsza? Pierwsze półrocze i walka o awans do II ligi czy runda jesienna szczebel wyżej?

P.Rz: Cały rok był bardzo trudny i wyczerpujący. Ciężko jest jednoznacznie ocenić skalę trudności, gdyż specyfika sytuacji aż tak się różniła. Grając o awans, mając straty po jesieni nie mieliśmy prawa do najmniejszego nawet błędu. Grając już na zapleczu ekstraklasy musieliśmy się bardzo szybko uczyć. Tylu debiutantów na tym poziomie rozgrywek należy przecież do rzadkości, a przeciwnicy w większości to tuzy. Zdobycz punktowa i poziom większości meczów musi więc sprawiać radości.

A: Jaki jest poziom rozgrywek II ligowych i czy układ tabeli na koniec rundy jesiennej jest adekwatny do siły poszczególnych zespołów?

P.Rz: Moim zdaniem aktualny poziom rozgrywek II ligi jest bardzo wysoki, a atrakcyjność wyjątkowa. Wiąże się to z niespotykanymi w przeszłości budżetami w niektórych klubach, co ma przełożenie na nazwiska biegające po naszych boiskach. Większość zespołów gra ofensywnie, nie ma tyle kalkulacji czyli przeważa futbol na tak. Tabela jest wierną ilustracją tego co działo się na naszych - coraz ładniejszych - stadionach.

A: Co uważasz za największy plus, a co za minus tegorocznych rozgrywek II ligi?

P.Rz: Duża ilość ligowców występująca w II lidze podwyższyła tak poziom techniczny jak i taktyczny. Faworyci nie zawsze wygrywali a na mecze przychodziło coraz więcej kibiców. Piłka nożna stała się jeszcze bardziej medialna. Przy tak udanym roku trudno jest mówić o minusach.

A: Który mecz uważasz za najtrudniejszy, a który za najłatwiejszy i dlaczego?

P.Rz: Przede wszystkim - proszę mi uwierzyć – nie ma meczów łatwych. Zwłaszcza przed meczem i w trakcie jest wiele sytuacji ekstremalnie trudnych tak fizycznie jak i psychicznie. Przy skrajnych napięciach każdy zawodnik reaguje inaczej. Wszyscy chcemy wygrywać a zwycięzca z reguły może być tylko jeden. Do najtrudniejszych meczów zaliczam debiut z Łomżą następnie przeciwko Arce i Piastowi a do tych „najłatwiejszych” rewanż z Łomżą i czym wielu zdziwię przeciwko Stali.

A: Czy ilość punktów i miejsce zajmowane przez GKS satysfakcjonuje jego trenera?

P.Rz: Zawsze można gdybać czy narzekać. Wychodzę jednak z założenia, że bilans z reguły wychodzi na zero. W niektórych meczach ma się więcej farta (Motor; Wisła) w innych mniej(Stal; rewanż z Polonią). Punkty i miejsce w tabeli sprawiają mi wiele satysfakcji ale dopingują zarazem do jeszcze lepszej pracy.

A: Czy było coś (mecz, piłkarz etc) co szczególnie zapadło w pamięć?

P.Rz: Do wszystkich meczów podchodzę bardzo emocjonalnie. Piłka nożna to moje życie. Otrzymałem od niej tak wiele, a teraz jako trener swoją pracą i zaangażowaniem chcę się odwzajemnić. Bardzo przeżywałem debiut przeciwko Łomży, ze zrozumiałych względów mecz przeciwko Arce, kilkakrotnie przeszły mi ciarki po plecach gdy dopingowali nasi kibice.

A: Którego ze swoich piłkarzy chciałbyś wyróżnić (kto zrobił największy postęp) a kogo zganić i za co?

P.Rz: Naszą najsilniejszą stroną był kolektyw, chęć podporządkowania siebie –swoich atutów i wad – dla zespołu. Nie jestem zwolennikiem upubliczniania cenzurek indywidualnych, wolę to robić w cztery oczy ewentualnie w szatni. Praktycznie wszyscy zawodnicy zrobili postęp nawet ci z którymi - z różnych względów - się rozstaniemy.

A: Jeśli miałbyś wystawić cenzurki poszczególnym formacjom to...?

P.Rz: Nasz bilans bramkowy najlepiej ilustruje nasze wady i zalety. Z pewnymi „ale” wskazuje kierunki działania. Bardzo solidni bramkarze, ale aż 29 straconych bramek. Solidna obrona, ale wiele błędów indywidualnych. Pomoc często dominująca w środkowej strefie boiska, ale mająca problemy z wyważeniem gry ofensywnej z defensywną. Napastnicy stale niebezpieczni dla rywali - aż 30 strzelonych goli – ale wiele niewykorzystanych sytuacji.

A: Jak układa się Twoja współpraca z prezesem i zarządem GKS Jastrzębie?

P.Rz: Jestem wdzięczny działaczom (prezes Joachim Langer, viceTomasz Goleniec i dyrektor ds marketingu Adam Wójcik) za to, że mogę odpowiadać w 100% za aspekt sportowy w pierwszym zespole. Mam wiele uznania dla nich za to, że w trójkę, całkowicie społecznie, poświęcając swój prywatny czas, nie tylko wydobyli klub z IV-ligowej otchłani, ale potrafili także doprowadzić GKS Jastrzębie po 17-stu latach do II ligi. Wiele serca i czasu dla klubu już od dłuższego czasu poświęca także pan Andrzej Ciok.

A: Jak oceniasz kibiców GKS Jastrzębie?

P.Rz: Kibice w Jastrzębiu są wyjątkowi i nie mówię tego tylko dlatego żeby się przypodobać. Zaangażowanie i troska o swój klub są widoczne na co dzień w wielu sytuacjach (np. obie edycje akcji Warki, organizowane cyklicznie spotkania z serii "Spotkania z ludźmi GKS-u", czy liczne ostatnio akcje charytatywne) Liczebność kibiców, tak w meczach u siebie jak i na wyjeździe musi budzić podziw. Oprawy meczów, kultura, organizacja i głośność dopingu sprawiły, że kibiców GKS-u zna dziś cała Polska.

A: Jaki jest cel na rundę wiosenną? Co chce osiągnąć trener i zawodnicy GKS Jastrzębie?

P.Rz: Nasz główny cel nie zmienia się. Chcemy grać coraz lepiej, sprawiać przyjemność sobie i naszym fanom, grać skutecznie i ładnie. Nadal najważniejszy będzie najbliższy mecz. Ja chcę wygrać wszystkie mecze i to wpajam zawodnikom, co to da na koniec sezonu wszyscy wiemy!!!

A: Jakich ruchów kadrowych można spodziewać się przed startem rundy wiosennej. Jakie pozycje wymagają wzmocnień?

P.Rz: Zespół prezentował się zbyt dobrze aby myśleć o rewolucji kadrowej. Nigdy żadnemu zawodnikowi nie mogłem zarzucić braku zaangażowania. Niemal wszyscy udowodnili, że dadzą sobie radę na tym poziomie. Z różnych powodów rotacje muszą nastąpić. Nowych zawodników należy się spodziewać w obronie i ataku. Do obozu w Wiśle (25.01-2.02) muszą zapaść najważniejsze decyzje.

A: Czy w przypadku ewentualnego awansu do OE (zwłaszcza w przypadku karnej degradacji kilku zespołów z OE) zespół ma szanse na skuteczną walkę z I-ligowcami?

P.Rz: Graliśmy już wiele sparingów z zespołami z OE, zagramy je również tej zimy. Wyniki czy wygląd meczu nie wskazywały na ogromne różnice. Jest wiele zespołów w II lidze, które swobodnie poradziłyby sobie w OE, a my z nimi osiągnęliśmy więcej niż przyzwoite rezultaty.

A: Co z zakresu modernizacji infrastruktury klubowej należałoby wykonać w I-szej kolejności?

P.Rz: Przede wszystkim należy polepszyć bazę treningową. Sztuczne boisko i trawiaste boiska treningowe muszą powstać jak najszybciej. W Polsce zapomina się, że piękno i skuteczność w meczach osiąga się na treningu. Mecz trwa 90 minut, a trenuje się wielokrotnie więcej, tylko trzeba mieć gdzie!

A: Grałeś wiele lat we Francji. Jak w zestawieniu z nimi wygląda szkolenie młodzieży w jastrzębskim MOSiRze i w Polsce ogólnie? Czy coś można by zmienić, poprawić?

P.Rz: Rzeczywiście miałem to szczęście i widziałem jak przebiega ten proces u najlepszych.
W Jastrzębiu jest to porównywalne, oczywiście w odpowiednich proporcjach. Jeden z problemów poruszyłem w poprzednim pytaniu - chodzi oczywiście o bazę treningową.
Kilkanaście grup młodzieżowych, a ile boisk treningowych?
Typowe dla polskiego krajobrazu jest też brak cierpliwości i konsekwencji. Od trenerów i dzieci wymaga się wyników doraźnych zapominając o postępach. Często zbyt szybko przechodzi się z fazy nauki do treningu. We Francji trener grup młodzieżowych rozliczany jest po latach z tego ilu wychował reprezentantów, ligowców a nie z tego które zajął miejsce w lidze młodzików czy juniorów!


A: Zbliża się Nowy Rok czego Ci życzyć i co chciałbyś przekazać kibicom i sympatykom GKS?

P.Rz: Najważniejsze jest zdrowie, ale nie zapominajmy także o takich pojęciach jak miłość i przyjaźń oraz wielu innych, które tworzą z nas ludzi. Bądźmy cierpliwi i wytrwali i obyśmy mogli w tym Nowym 2008 Roku cieszyć się jeszcze częściej z sukcesów jedynego GKS JASTRZĘBIE!


Rozmawiał: Alex W. vel BlackHawk.
Dodajmy że trener Piotr Rzepka objął zespół GKS Jastrzębie w połowie sierpnia 2006 roku. Debiutował w meczu II ligi ze Skalnikiem Gracze (3-0) w Jastrzębiu.
Do dnia dzisiejszego prowadził GKS Jastrzębie w 46 oficjalnych meczach (27 w III lidze i 19 w II lidze)

Bilans trenera Rzepki przedstawia się imponująco:

III liga: 18 zw.- 5 rem.- 4 por. (66,7 % wygranych - 18,5 % remisów - 14,8 % porażek)
bramki 48-19 (1,78 strzel/mecz - 0,7 trac./ na mecz)

dom: 11-3-0 (78,6 % wygranych - 21,4 % remisów - 0,0 % porażek)
bramki 29-8 (2,07 strzel/mecz - 0,57 trac./ na mecz)

wyjazd: 7-2-4 (53,8 % wygranych - 15,4 % remisów - 30,8 % porażek)
bramki 19-11 (1,46 strzel/mecz - 0,85 trac./ na mecz)


II liga: 8-5-6 (42,1 % wygranych - 26,3 % remisów - 31,6 % porażek)
bramki 30-29 (1,58 strzel/mecz - 1,53 trac./ na mecz)

dom: 5-3-1 (55,6 % wygranych - 33,3 % remisów - 11,1 % porażek)
bramki 16-10 (1,78 strzel/mecz - 1,11 trac./ na mecz)

wyjazd: 3-2-5 (30,0 % wygranych - 20,0 % remisów - 50,0 % porażek)
bramki 14-19 (1,4 strzel/mecz - 1,9 trac./ na mecz)


Łącznie: 26-10-10 (56,6 % wygranych - 21,7 % remisów - 21,7 % porażek)
bramki 78-48 (1,7 strzel/mecz - 1,04 trac./ na mecz)

dom: 16-6-1 (69,6 % wygranych - 26,1 % remisów - 4,3 % porażek)
bramki 45-18 (1,96 strzel/mecz - 0,78 trac./ na mecz)

wyjazd: 10-4-9 (43,5 % wygranych - 17,4 % remisów - 39,1 % porażek)
bramki 33-30 (1,43 strzel/mecz - 1,3 trac./ na mecz)


W II lidze mecze niezwykle widowiskowe i atrakcyjne mecze GKS Jastrzębie pod wodzą trenera Rzepki gromadziły średnio: 5 671 widzów.