Początek piłkarskiej wiosny
Dodane przez akrat dnia Kwietnia 12 2013 09:50:32
W najbliższą sobotę piłkarze GKS Jastrzębie, po kilku miesiącach wydłużonej z uwagi na niesprzyjającą aurę przerwy, powrócą na ligowe boiska. W pierwszym meczu rundy wiosennej podopieczni Grzegorza Łukasika zmierzą się z beniaminkiem, Fortecą Świerklany. Rywal ma już za sobą inaugurację rundy rewanżowej. Dwa tygodnie temu Forteca wygrała u siebie z Wisłą Ustronianką 4:0. Latem minionego roku w GieKSa zremisowała w Świerklanach 1:1.

Przypominamy, iż z uwagi na karę nałożoną na nasz klub przez Śląski ZPN mecz zostanie rozegrany bez udziału publiczności.

Rok założenia: 1967
Barwy: biało-niebieskie
Stadion: Stadion Gminny (pojemność: 998)
Powiat: rybnicki
Liczba mieszkańców: 3,9 tys.
Rywalizacja z GKS Jastrzębie: 1x (2010/11)

Forteca Świerklany powstała w 1967 roku. Aż do 2010 roku występowała w ligach Podokręgu Rybnik, lawirując pomiędzy A, B i C klasą. W sezonie 2008/2009 Forteca zajęła drugie miejsce w klasie A, ustępując jedynie bezkonkurencyjnemu Naprzodowi Rydułtowy. W ramach kolejnych rozgrywek Świerklany zdominowały ligę, wygrywając 27 z 30 spotkań, przegrywając tylko raz - z LKS Skrbeńsko. Podobna sytuacja miała miejsce w poprzednim sezonie, gdy Forteca zapewniła sobie historyczny awans do IV ligi w połowie rundy wiosennej. Klub znany jest również w regionie nie tyle z postawy na boisku, co z obiektu, na którym podejmuje gości. Ładny stadion, z krytą trybuną i boiskami ze sztuczną nawierzchnią, stanowi powód do dumy. Na tym obiekcie drugoligowy GKS Jastrzębie grał w sparingach między innymi z Koroną Kielce.