28.08
(d)
27.02
(w)

05.09
(w)
06.03
(d)

12.09
(d)
13.03
(w)

19.09
(w)
20.03
(d)

26.09
(d)
20.03
(w)

30.09
(w)
27.03
(d)

04.10
(w)
03.04
(d)

10.10
(w)
10.04
(d)

17.10
(w)
17.04
(d)

24.10
(w)
28.04
(d)

06.11
(w)
01.05
(d)

14.11
(d)
08.05
(w)

21.11
(w)
15.05
(d)

28.11
(d)
22.05
(w)

02.12
(w)
29.05
(d)

05.12
(d)
05.06
(w)

12.12
(w)
12.06
(d)
GKS Jastrzębie
Strona główna
Terminarz
Tabela
Kadra
Statystyki
Puchar Polski
Galeria zdjęć
Stadion
Wiadomości
Kontakt
Historia
Historia
Poprzednie sezony
Statystyki
Najlepsi Strzelcy
1
Marek Mróz
1
Daniel Rumin
Pełne statystyki zawodników
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Użytkowników Online
Gości Online: 4
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 1,593
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: ~patrykmiasko
"Chcę to wyczyścić do białej kości"
Jerzy Woźniak
Sytuacja w naszym klubie jest nie do pozazdroszczenia. Prezes Jerzy Woźniak zdecydował się udzielić wywiadu na ten temat. Rozmowa została przeprowadzona przed spotkaniem z Wigrami Suwałki, po którym sternik Gieksy wydał oświadczenie opublikowane poniżej

- Jak wygląda obecnie sytuacja w GKS Jastrzębie?
Jerzy Woźniak - Nie będę ukrywał, że mamy kłopoty. W związku z tym chcę zlecić audyt w klubie, gdyż najwyraźniej znalazłem nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Co tydzień pojawiają się nowe zobowiązania, o których nie miałem pojęcia. Za 2009 rok GKS Jastrzębie jest winny Urzędowi Skarbowemu ok. 240 tys. zł, natomiast w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dług wynosi ok. 100 tys. zł. I to dopiero teraz wychodzi. Ja o tym nie wiedziałem, a poprzedni prezes mnie o tym nie poinformował. Natomiast audyt będzie "w sprawie", nie zaś "przeciw komuś".

Chcę to wyczyścić do "białej kości" i sprawdzić, jakie są faktyczne zobowiązania. Jeśli były jakieś nieprawidłowości, wówczas podejmę kolejne kroki. Moim zdaniem były również nieprawidłowości przy udzielaniu klubowi dotacji jesienią minionego roku. GKS Jastrzębie otrzymał wtedy pieniądze na "oświadczenie". A ja mam dokumenty, że wówczas także klub miał długi wobec obu wspomnianych instytucji. Gdy w styczniu zostałem prezesem, przekazałem prezydentom plan wyjścia z impasu. Zrealizowałem wszystko, gdyż są podpisane ugody z firmami i zawodnikami, z wyłączeniem czterech z nich. Tym niemniej na dziś nie mam żadnej pomocy zarówno z miasta, jak i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Klub, mimo obietnic ze strony ratusza, nie dostał ani grosza. Czy było to celowe? Nie wiem. Ale warto to pytanie zadać.

- Kto zatem zawinił?
- Warto najpierw zapytać, na jakiej podstawie miasto przyznało dotację pół roku temu? Jeśli na "oświadczenie", to ja mam dokumenty, że wtedy GKS również zalegał wobec US i ZUS. Dlaczego wtedy miasto nie zażądało dokumentów o niezaleganiu? Teraz sytuacja jest taka, jaka jest. Tymczasem na niedawnym posiedzeniu komisji pani naczelnik zażądała ode mnie pisma, w którym zawarte jest stwierdzenie, że GKS gra w II lidze polskiej. W porządku, mogło tego pisma nie być. Ale w lutym prezydent tego miasta wydał zgodę na grę na Stadionie Miejskim... klubowi II ligi polskiej. Czy to nie jest paradoks? Według mnie ktoś celowo wstrzymuje dotację dla klubu.

- Dlaczego zatem została wstrzymana?
- Wolę pozostawić swoje odczucia dla siebie. Może to nie była wina prezydenta, ale niekompetencja pracowników? Nie wiem. Pani naczelnik żąda ode mnie szczegółowego planu treningów i obozów na pół roku do przodu. Ja w tym momencie nie mam pojęcia, czy się utrzymamy i w której grupie II ligi w przypadku utrzymania będziemy grać. Nie wiem, czy mam rezerwować hotel w Bydgoszczy, czy w Suwałkach. Nie wiem, czy będziemy trenować od poniedziałku do piątku, bo może trener zarządzi wolne poniedziałki, a ćwiczyć nakaże w niedzielę. Pani naczelnik przyjdzie sprawdzić, że w poniedziałek nie ma treningu i potem będzie miała do mnie pretensje. Nie wiem, czy PZPN każe zacząć ligę 1 czy 25 sierpnia. Takie plany można robić w przypadku piłki juniorskiej, gdzie wiadomo, kiedy są wakacje i ferie. Ale nie w przypadku seniorów. Na wiosnę nie mogłem przewidzieć opadów śniegu i żałoby narodowej. A przecież przełożono nam tyle spotkań.

- Czyli zdaniem prezesa Urząd Miasta mnoży niepotrzebne problemy?
- Moim zdaniem urząd chce być bardziej papieski od papieża. Pomoc dla klubu powinna być elastyczna, bo taka jest piłka, a ja nie jestem jasnowidzem. Cały czas mówię o tym, aby pomoc była w formie miesięcznych transz, a nie jednorazowych dotacji. Dostaję transzę i potem ją rozliczam. Tak to powinno wyglądać. Tymczasem na dziś nie dostałem ani grosza. Powtarzam, miasto Jastrzębie Zdrój nie dało klubowi nawet złotówki.

- Czy Urząd Miasta obiecał pieniądze otwartym tekstem?
- Tak. Spotkałem się z trzema prezydentami zanim jeszcze zostałem prezesem. Obiecano mi pomoc finansową oraz stwierdzono, że będzie się mi pomagać przy poszukiwaniu sponsorów. Tymczasem ani jedno, ani drugie nie zostało zrealizowane. Ja miałem poukładać klub i to zrobiłem. Pojechaliśmy na dwa obozy, w tym jeden zagraniczny, kadra jest skompletowana, sytuacja organizacyjna jest o wiele stabilniejsza niż wcześniej. Tymczasem zamiast nam pomagać, miasto zabrało parkingi, z których klub również mógł żyć. Obecnie klub utrzymuję sam z przyjaciółmi, którzy mi pomagają. Nie biorę żadnych pieniędzy, jeżdżę swoim samochodem i dzwonię ze swojej komórki. Na pewno zastrzyk finansowy dla klubu dają też kibice, którzy przychodzą na mecze i w tym miejscu po raz kolejny apeluję o wysoką frekwencję i wsparcie. Sympatycy Gieksy, kupujcie bilety i wspierajcie nasz klub!

- A co z Jastrzębską Spółką Węglową?
- Otrzymałem lakoniczne pismo, że do czerwca nie jest zainteresowana wspieraniem klubu. Mimo wielu prób, nie udało mi się spotkać z prezesem Jarosławem Zagórowskim. Ja nie mam pretensji, że JSW wspiera siatkarzy czy hokeistów. Uważam, że w Jastrzębiu powinny być trzy silne dyscypliny sportowe. Ale skoro ktoś nie chce mi pomóc, to niech mi przynajmniej poda powód. Ten klub jest solą tej ziemi. Powstał pół wieku temu. Kibicują mu górnicy. I co? Niech władze spółki powiedzą otwartym tekstem, że stawiają tylko na siatkówkę i już. Zlikwiduje się piłkę nożną w Jastrzębiu i sprawa zostanie załatwiona. Ja nie mam do nikogo pretensji. Chcę tylko znać odpowiedź na pytanie: "dlaczego"? Podobnie z miastem. Jeśli nie chcą futbolu w Jastrzębiu, to niech po prostu powiedzą. Niech mieszkańcy, kibice i wyborcy to usłyszą.

- Surowo ocenia Pan to miasto.
- Nic na to nie poradzę. Mam wrażenie, że nawet zamożny sponsor miałby tu problemy z dogadaniem się. Gdy grałem w Jastrzębiu ćwierć wieku temu, to obiekty sportowe wyglądały lepiej niż teraz. Tu się nic w tej kwestii nie zmieniło od tylu lat! O co tu chodzi?

- Czy gdyby znał Pan sytuację, to w styczniu przejąłby Pan klub?
- Wtedy działałbym zupełnie inaczej. Nie byłoby Turcji. Przyjęlibyśmy inne zasady działania. Obiecano mi coś, czego nie dotrzymano. Ja z tego miejsca obiecuję kibicom, że klub dokończy sezon. Choćbym miał piłkarzy wozić własnym samochodem. Ale co dalej? Co z licencją na nowy sezon? Jeśli nie będzie pomocy z miasta, to jej po prostu nie dostaniemy. Powiem więcej, nawet jeśli utrzymamy się w lidze, a są na to duże szanse, bo chłopaki grają świetnie i zdobywają kolejne punkty, to drużyna się rozpadnie. W czerwcu kończą się kontrakty ośmiu piłkarzom. Pewnie odejdą. A zakup nowych kosztuje, nie mówiąc o konieczności zapłaty do PZPN za ich zgłoszenie.

- Na razie PZPN zawiesił obecną licencję.
- Na pewno się odwołamy, choć jeszcze nic oficjalnie do klubu nie dotarło. Więc najpierw poczekamy na pismo ze Związku, a potem będziemy działać. Ze swej strony obiecuję jeszcze raz, że GKS Jastrzębie na pewno dokończy ten sezon. Na atmosferę w drużynie nie można narzekać, a piłkarze stają na wysokości zadania. Jestem z nich dumny. Ale jednocześnie pytam - co dalej?

Rozmawiali: P. Kalinowski i M. Gołąbek

akrat dnia kwietnia 26 2010 11:51:19 1 Komentarzy · 3150 Czytań · Drukuj
Komentarze
Jackl dnia kwietnia 27 2010 12:12:14
Witam. W nawiązaniu do rozmowy z Panem Prezesem chcę jedynie zapytać, na jakiej podstawie podjął się Pan prowadzenia klubu. Rozumiem, że poprzednik miał dar przekonywania - nawet do stopnia obciążenia klubu wysokimi długami, ale żeby podjąć się prowadzenia GieKSy na słowo honoru? "honoru" którego poprzednik nie miał? Oczywiście liczę na to, że w końcu coś drgnie, ale chyba my kibice powinniśmy odwiedzić pewne instytucje i "grzecznie" poprosić o spełnienie obietnic. Panu życzę kontynuacji prowadzenia klubu zgodnie z powyższą obietnicą. Jeszcze pytanie - dlaczego na bocznym pasku po prawej u góry są loga naszych "PARTNERÓW"? Sądzę, że nie zasługują na tak zaszczytne miano - bo partner pomaga, a "CI" wręcz szkodzą. Oczyma wyobraźni już widzę jak przed wyborami nasza najwyższa władza przecina wstęgę na otwarcie nowej hali. W tym wszystkim irytujące jest to, że zamiast jednoczyć wysiłki dla dobra mieszkańców naszego miasta w zapewnieniu im dobrego poziomu rekreacji i ciągnięcia młodzieży do sportu - gdzie de facto piłka jest i będzie najpopularniejszą dyscypliną w naszym kraju - władza robi wszystko by to zniweczyć i zaorać. SKANDAL - to pisałem ja - Mieszkaniec i jednocześnie KIBIC klubu GKS Jastrzębie.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Dołącz do nas na Facebooku

JasNet
Najnowsza galeria zdjęć
Ostatni mecz
23 paĹşdziernika 2020, Tychy, 18:00
GKS Tychy - GieKSa 3:1 (2:0)
1:0 Bartosz Biel '11
2:0 Oskar Paprzycki '24
2:1 Daniel Rumin '84
3:1 Dominik Połap '90
Następny mecz
4 listopada, Wodzisław Śl., 12:30
GieKSa - Puszcza Niepołomice
Puchar Polski
10. kolejka - 23-25.10.2020
23.10 Tychy - GieKSa-:-
25.10 Puszcza - Nieciecza -:-
25.10 Łęczna - Miedź Legnica -:-
30.10 Chrobry - Odra Opole -:-
odw. Widzew - Bełchatów -:-
odw. Resovia - Sandecja -:-
odw. Arka - Zagłębie -:-
odw. Korona - Stomil -:-
odw. Radomiak - ŁKS Łódź -:-
Pełny terminarz
Tabela I ligi
1. ŁKS Łódź 8 22 20:4
2. Bruk-Bet Nieciecza 8 21 14:3
3. Odra Opole 9 20 9:6
4. Arka Gdynia 8 15 13:5
5. Górnik Łęczna 6 14 10:2
6. GKS Tychy 8 14 11:6
7. MiedĹş Legnica 9 13 14:11
8. Puszcza Niepoł. 7 11 8:8
9. Widzew Łódź 9 11 7:12
10. Radomiak Radom 7 10 11:10
11. Stomil Olsztyn 9 10 7:9
12. Chrobry Głogów 8 9 9:12
13. Korona Kielce 8 9 6:11
14. Zagłębie Sosnowiec 8 7 8:7
15. GKS Bełchatów 9 7 4:10
16. Resovia RzeszĂłw 8 4 6:14
17. GKS Jastrzębie 8 1 4:15
18. Sandecja N. Sącz 9 1 5:21
Pełna tabela